5 pilierov sveta

od | 8 júna, 2018 | Myslenie | 8 komentáre

Svet vždy bol je a bude.

To si väčšina z nás myslí. V dnešnej konzumnej dobe by som si tým nebol až taký istý a jemne by som to upravil. Svet vždy bol, je a možno nebude.

Ak neprestaneme rýchlosťou dôchodcu v Lidli drancovať všetko, čo nám zem ponúka. Ak budeme naďalej v takom extrémnom množstve znečisťovať a vytvárať tony odpadu len preto, lebo je to pohodlné.

Ak budeme plytvať prírodnými zdrojmi.. Svet za pár rokov nebude, resp. svet áno, ale život na ňom nie. Možno by sme mali apelovať najmä na spoločnosti, nadnárodné korporácie, ktoré sú príčinou nadmerného odpadu.

Avšak zamyslieť sa nad dopadom nás samých môžeme aj my, ako jednotlivci. Čo môžeme spraviť preto, aby bol život na planéte Zem aj po ďalšie generácie?

Život tu bol tiež vždy a nepotreboval žiadne špeciálne zákony a pravidlá, ktoré niekto vymyslel. Ľudia sa riadili inštinktom, intuíciou a múdrosťou svojich predkov.

Čítaj článok o pravidlách, zákonoch, ktoré platili v minulosti 5 životných pravidiel, ktoré musíš poznať.

Systém musí mať vždy nejaký základ. Musí ho niečo tvoriť, niečo živiť. Musí mať nejaké piliere, o ktoré sa môže oprieť.

Dnes sú tými piliermi strach, konzum, nevedomosť, nečinnosť a samozrejme peniaze.

Strach

Strach z budúcnosti. Strach zo života. Strach o domovy. Strach ísť vlastnou cestou.. Je obrovským pilierom na ktorom systém stojí. Strachu, ako pilieru systému som sa venoval v samostatnom článku, strach ako pilier dnešného systému.

Konzum – Materializmus

Nové handry, nové auto, nový smartfón. Konzumný kolobeh života. Jedna obrovská bublina, ktorá musí niekedy spľasnúť.  Sme pohltení svetom reklamy, vzhľadu a chuti. Podstata nám pritom uniká, ako vo všetkom.

Jeme, čo nie je zdravé, len preto, že to chutí. Jeme nie preto, že sme hladní, ale preto, že z každého rohu na nás vykúka nejaký fastfúdik a strýko “Mc”..

Kupujeme veci, ktoré nepotrebujeme, len preto, že vyšiel novší “lepší” model.

Toto nie je tá správna cesta..

Nevedomosť

Stačí dať jeden príklad. Nemusíte s ním súhlasiť, stačí keď sa zamyslíte..

Ako získať odtlačok prsta od viac ako polovice populácie ľudí na svete? Ako získať jeden z najcennejších znakov jednotlivca?..

Čo máme takmer všetci stále pri sebe?

Správne smartfón..

Zámok na odtlačok prsta. Veľmi fikaný spôsob ako získať odtlačok prsta od nás ľudí…

Mnohí si neuvedomuje, že takto dobrovoľne poskytujeme svoj jedinečný “kód” inej strane, len preto, lebo nechápeme aké výhodne je to pre nich a naivne si myslíme, aké cool a bezpečné je to pre nás.

To je výsledok tejto doby, keď nás v škole a doma neučia, ako myslieť, ale čo si myslieť.

Vryté myslenie ľudí nezmeníme len tak jednoducho. Veď to naše, tiež nevieme len tak rýchlo a jednoducho zmeniť.

Tak aj v tomto prípade platí, že môžeme svet robiť lepším len tým, že budeme robiť lepším seba.

Nečinnosť

Myslel som si, že tým najväčším dôvodom, prečo ľudia nič nerobia pre zmenu, prečo sa nesnažia, je nevedomosť. No, teraz si myslím, že najvplyvnejším dôvodom je nečinnosť, nič nerobenie.

Pretože často krát vieme a poznáme podstatu, ale akosi to nie je dosť na to, aby sme zmenili naše životy, naše myslenie, naše návyky.

Sme pohodlní, leniví a uspokojení s tým, čo máme, lebo systém nám nedovoľuje myslieť na to, že by sme mohli mať viac. Chceme viac, ale bojíme sa, že stratíme tú trošku, čo sme si vybudovali pre seba. Pohybujeme sa vo vlastnom tieni, aby sme sa príliš nespálili.

Peniaze

Papieriky s číselkami, okolo ktorých sa  točí celý náš život . Zarábaj, míňaj, jedz. Opísal som naše životy tromi slovami.

Naháňame celý život peniaze, aby sme si mohli dovoliť niečo kúpiť. A dokopy vlastne aj tak nič nemáme.

Peniaze sú najsilnejší nástroj a pilier, o ktorý sa systém opiera. Dávajú pocit moci tým, ktorí ich vlastnia. Preto sa za nimi, všetci tak ženieme. Mať pocit moci. Mať pocit môcť si dovoliť.

Tí ktorí vlastnia systém. Tí z toho všetkého len prosperujú a príjemne sa bavia na komédií, ako celý život drieme a ženieme sa za… za niečím v čo sme uverili, že to tak má byť a že je to správne.

Toto je život?..To je otroctvo. Darmo si myslíme, že peniaze slúžia nám. My prostredníctvom nich slúžime iným. My im dávame tú silu, ktorú v dnešnej dobe majú..

Nemáme nič zo života, ktorý nám ubieha pomedzi dlane. Snažíme sa ho chytiť, ale za nesprávny koniec..

Bonusový pilier k článku

Neposledným pilierom dnešného spoločenského systému, sme MY ako ľudstvo. Koniec koncov my svojou činnosťou, svojimi nákupmi, svojimi rozhodnutiami, svojím myslením podporujeme systém a jeho chod.

My sa bojíme opustiť svoju komfortnú zónu a ísť do neistoty, naprieč životu. My si plnými dúškami užívame konzum, materializmus a aj napriek tomu, že sa snažíme šetriť, rozhadzujeme peniaze na nezmyselné veci. My sa nevieme zbaviť našich konzumných návykov.

My sa tvárime, že sa nás spoločenská situácia netýka a že našimi skutkami nič neovplyvníme. My sme tí nevedomí, ktorým je pravda cudzia. Chodíme po vyšliapaných cestičkách, ktoré nevedú tým správnym smerom.

Pokiaľ si uvedomíme týchto 6 bodov vo svojom každodennom bytí, náš život sa zlepší o 100 % :). Ale nie, robím si srandu, pokiaľ si uvedomíme týchto 6 bodov, bude nás hnevať v akej situácií sa nachádzame a že z našej pozície, dokážeme zmeniť veľmi malé percento.

Hnev v tomto prípade nemusí byť krokom späť, môže v nás naštartovať zmenu. Zmenu myslenia, ktorá môže inšpirovať.