TOP 7 spôsobov, ktorými zbytočne znečisťujeme myseľ

od | 31 mája, 2018 | Myslenie | 2 komentáre

Čistá a jasná myseľ je základom pokojného a vyrovnaného života. V dnešnej stresujúcej dobe sa nám o takom živote sníva len v tých najkrajších snoch. Dnes v hlavách nosíme neporiadok.

Zbierame odpadky iných a hrabeme sa aj v tých svojich. Riešime malicherné veci, ktoré odvádzajú našu pozornosť od tých dôležitých.

Zoznam 7 spôsobov, ktorými zbytočne znečisťujeme myseľ.

Zdieľanie problémov iných

Poznáme to iste všetci. Ľudia sa potrebujú vyrozprávať s problémami. Chcú poradiť, pomôcť. Nemáme s tým problém, radi pomôžeme.

Chceme pomôcť, ale až tak, že preberieme ich problém na svoje plecia, lebo tak budú vidieť, že nám na nich naozaj záleží. Nemusíme sa trápiť s nimi, aby sme dokázali, že ich máme radi.

Treba mať súcit, podporme, poraďme, ale nezdieľajme problémy druhých. Dosť máme tých svojich.

Tí druhí sa majú vždy lepšie

Tráva je vždy zelenšia za susedovými múrmi..

Riešime, že iní sa majú lepšie. Závidíme, že vlastnia výkonnejšie, novšie, krajšie a reprezentatívnejšie autá, väčšie domy..

My sa cítime menej cenne, lebo vlastníme menej.. Oni jednoducho uverili v to, že je dôležité mať, ukázať sa, že na to “mám”. Aj keď perina, ktorou sa väčšina z nich prikrýva je prikrátka.

Ach, v čo to veríme? Takto to v tomto dnešnom systémovom rebríčku jednoducho funguje.

Charakter? Jebať naň, dnes na ňom nezáleží. Dnes je dôležité vlastniť, mať, ukázať sa. Toto sú dnešné heslá, čo tam po osobnosti.

Prestaňme lipnúť na pocite vlastniť a ukázať sa pred inými. Je to len ilúzia, ktorá našu pozornosť odvádza od dôležitých vecí.

Investujme do života. Investíciu do života možno nevidieť, za to ju môžeme cítiť

Prísnosťou na samého seba

Kde je tá hranica medzi vážnosťou a smiechom. Kde je tá hranica medzi dobrým činom a hriechom. Kde je tá hranica medzi disciplínou a voľnosťou?..

To si musíme nájsť každý sám. Je to o nastavení. Každému vyhovuje iné nastavenie. Byť prísny na seba, znamená neodpúšťať si nič, očakávať od seba iba dokonalosť.

To nie je vždy ta najlepšia vec. Pretože, za každý nezdar, mimo dokonalosť, sa trestáme pocitom viny.

Analýzou minulosti alebo budúcnosti

Toto je najčastejšia činnosť, ktorou znečisťujeme myseľ. Život sa žije a nie myslí! Napriek tomu všetci žijeme naše životy v hlavách. Neustále prehrávame minulosť a porovnávame ju s budúcnosťou.

Neustále v sebe živíme chyby z minulosti a dávame ich do kontrastu so životom, aký by sme chceli a nemáme. Analyzujeme rôzne životné situácie až do ich atómov, aby sme veciam prišli na “kĺb”. Analyzujeme, lebo si myslíme, že tak dostaneme vec pod kontrolu..

To, čo funguje v práci, v živote neplatí. Analýza a premýšľanie nad premýšľaním je nikam nevedúci proces, pretože život sa žije a nie myslí!

Minulosť aj budúcnosť sú dôležité. Z minulosti sa treba poučiť pre lepšiu budúcnosť. Minulosť však nezmeníme a budúcnosť neovplyvníme.

Jediné čo môžeme spraviť je, pestovať budúcnosť v prítomnom okamihu.

Domnienkami

Domnienkami si tiež dokážeme poriadne znečistiť myseľ a dostať tým seba do stavu, kedy nevieme čo je skutočnosť a čo len výplody mysle.

Domnienky sú čistý odpad. Neproduktívne myšlienky, ktoré sú otravné ako muchy na konskom chrbte.

Najhoršie je napríklad to, že z jedného výrazu tváre, si dokážeme vytvoriť drámu hodnú ocenenia a považovať to za pravdu. Pritom sa to ešte ani nestihlo stať, čím si to vlastne privolávame.

Myšlienky sú silný nástroj, to už vieme z článku 5 životných pravidiel, ktoré by sme mali poznať. Vzniku domnienkam asi nijak nezabránime.

No môžeme zabrániť ich uskutočňovaniu, tým, že ich nebudeme brať vážne.

Očakávanie a predstavy

Ajajaj, toto je ďalšia koťuha, s ktorou si veľa krát nevieme dať rady. Očakávania sú totiž ako podmienky pre realitu. Naše podmienky pre realitu.

Skutočnosť nie je hra, kde sa hrá podľa našich pravidiel. Tie naše očakávania a predstavy len znižujú radosť zo života, zo skutočnosti, lebo nie je taká ako si želáme.

Nemôžeme ovplyvniť to, ako budú reagovať druhí, hoci by sme radi. Môžeme ovplyvniť seba a svoje reakcie. Očakávania prenášame aj na partnerov, do našich vzťahov a ľudí okolo seba.

Samozrejme, málokto sa chová podľa našich očakávaní a my sa potom pomocou domnienok na nich hneváme. Aké jednoduché. Očakávania majú obrovský vplyv na nezhody s partnerom a ľuďmi celkovo.

Ľútosť

Spôsob myslenia a reagovania na situácie je dôležitý. Akonáhle sa začneme ľutovať, myslieť čierne a babrať sa v “čoby, keby”, čo sa mohlo stať a čo sa môže stať, tak sa len zamotáme vo výplodoch mysle.

To privoláva len pocity frustrácie, zbabrania a emócie hnevu. Ocitáme sa v gotickom pekle, kde sa grilujeme, ale sami sebou.

Rýpeme do seba neustále výčitky mohol som to spraviť lepšie a trýznime sa sami sebou.

Nech nie je odpoveď na zmarenú šancu mohol som to spraviť lepšie, ale nabudúce to spravím lepšie!

Bonus k článku na záver

Televízia, správy, seriály, reality show, noviny sú prvotriednou zmesou triedeného systemového odpadu, ktorý sa sype do našich hláv v obrovskom množstve.

A čo hovoríte vy? Chýba tu ešte nejaká vlastnosť, ktorá by sa zmestila do článku 7 spôsobov, ktorými zbytočne znečisťujeme myseľ?