Ako byť mladým #2018

od | jan 8, 2018 | Systém | 4 komentáre

Ako byť mladým človekom v dnešnej dobe?

Na to neexistuje návod, ale byť mladým je v dnešnej dobe jednoduchšie a zároveň náročnejšie ako kedysi.

Jednoduchšie z toho dôvodu, že oproti dvom či trom generáciám dozadu, teda našim rodičom máme oveľa viac možností. Väčší rozhľad, politicky a finančne prístupnejšie cestovanie. Ženy sú, pre nás chlapov, dostupnejšie ako kedysi :). Na všetko máme smartfóny, tablety a najmodernejšie technológie, ktoré nás síce veľkými krokmi posúvajú vpred, ale lišiacky a nenápadne aj vzad.

Náročnejšie z dôvodu, že keď príde čas a chuť na osamostatnenie sa, keď rady, pravidlá a pohľad na svet rodičov, ktorých si zámerne komunistický režim pekne vycepoval, jednoducho začnú prekážať.

Samozrejme, každý mladý človek sa chce s pribúdajúcim vekom osamostatniť, žiť a mať domácnosť podľa vlastných pravidiel.  Pod vidinou “slobody” vo svojom novom domove, ju samotnú však stráca, pretože ak nemá našetrené, čo pravdepodobne nemá, poprípade zdedený dlhodobý hmotný majetok,  devízové účty alebo priamo v “detskej izbičke” bezodný tatkomat, nemá inú možnosť ako si ísť požičať do banky, ktorá milosrdne poskytne svoju pomocnú ruku.

Za tú sa však platí až príliš.

Sloboda za slobodu?

Výborný obchod, avšak nie pre ľudí.

Ako lepšie získať kontrolu nad ľudstvom a nestratiť chod systému na dobrých pár rokov?

Pripísať nám mladým na krk dlh (“výmenou za slobodu”), prikovať náš životný focus k nezáživnej, nudnej a stresujúcej práci za mizerný peniaz, aby sme neboli resp., aby sme boli schopní splácať svoj dlh len raz mesačne, aby nás zožierala vlastná myseľ, že si nemôžeme dovoliť to, čo ostatní a boli sme zmierení s tým, že to je proste život, že na svete to už tak chodí a že lepšie to už nebude.

Aby sme v nízkom veku siahali po liekoch v stavoch úzkosti a depresiách z toho, že nevieme ako ďalej. Aby sme dovolili strachu nás formovať. Aby sme potláčali naše osobnosti, vlohy, sebadôveru  a pevnú vôľu ísť za tým po čom naozaj túžime. Aby sme nedokázali žiť s ľuďmi, ktorých sme si vybrali na život – veď ako môžeme, keď nevieme žiť sami so sebou?

To je cesta , ktorá vedie k strate mladistvej, vášnivej energie života. To je cesta ako sa stať novodobým ľudským robotom. Ľudský robot je bytosť s nekonečným ľudským tvorivým potenciálom napojeným na srdce, ale limitovaný hranicami vlastnej mysle, vytvorenými strachom.

Ľudia potrebujú niekde bývať, ľudia chcú mať svoje domy a byty, ľudia túžia po domove, po pocite niekam patriť. Mať svoju skrýš, kde ich nedobehne realita..

Systém to veľmi dobre vie, a preto túto našu základnú ľudskú potrebu využil ako možnosť manipulácie s nami a získanie moci nad svetom, ale švihácky to obalil do propagandy s rodinou.

Už ste sa niekedy zamysleli, prečo je v každej reklame na hypotéku a pôžičku deduško s vnučkou alebo šťastná rodinka? Aby nám prostredníctvom hereckých výkonov a hoolywoodskych úsmevikov vsugerovali túžbu po šťastnom a harmonizovanom domove a presvedčili nás, že inak ako na dlh to jednoducho nejde. A samozrejme, aby nebolo vidieť zámer za oponou..

Podľa možností, ktoré dnes mladý človek má, asi naozaj niet inej cesty, ako si požičať od banky, pretože našetriť si na domov z výplat bežných “smrteľníkov“je takmer nemožné.

Keď som chodil ešte do školy, myslel som si a sľúbil som si, že si našetrím na domov, bez hypotéky (to som však ešte nevedel čo hovorím). No však po skončení školského života a nastúpení do práce som dostal facku, ako za dobrých starých čias od otca, no tento krát, od reality. Môj prísľub samému sebe o domove za svoje sa zrútil ako domček z karát. Pretože našetriť si na domov z výplaty akú dostávam by mi trvalo približne 15 rokov života.

Našetriť? Požičať?

Teraz nastáva dilema, oplatí sa viac vziať si úver od banky a upísať život na tridsať rokov alebo šetriť pätnásť a počas tých pätnástich rokov nemať naozaj nič zo života, žiadne zážitky, žiadne cestovanie.

Pokiaľ je to tak že Vás práca napĺňa, myslím, že to môžete dokázať. Ak však pracujete ako väčšina z nás mladých ľudí, v odbore, ktorý ste vyštudovali len preto aby bol titul a nebaví Vás, tak to asi nedokážete, pretože Vaša myseľ si bude po čase pýtať rozptýlenie a ak ho nedostane bude Vás zožierať a po čase jej ani to rozptýlenie stačiť nebude.

Všetko závisí aj od toho ako ste duševne rozvinutí, ak málo, uspokojíte sa s konzumom, ak sa duševne neustále rozvíjate, taký život Vám stačiť určite nebude.

Tým nechcem povedať, že po požičaní si od banky, by sme sa mali uspokojiť s vidinou predpísaného života na tridsať rokov. Pokiaľ je človek dostatočne vedomý, neuspokojí sa splácaním hypotéky raz mesačne v predpísanej výške. Nebude žiť konzumom, nebude sa prežierať ale jesť len čo mu stačí. Nebude nakupovať zbytočné oblečenie, ktoré aj tak po pár vypraniach vyzerá ako handra na podlahu.

V neposlednom rade ak dokáže vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a znesie drobný diskomfort vo všetkých oblastiach svojho života tak sa mu možno nepodarí vyhnúť sa požičaniu si od banky, ale vyhne sa tomu aby mu požičanie si od banky zasiahlo väčšinu života..

Možno som Vám neprezradil žiadny recept na to, ako byť mladým a šťastným človekom zároveň, ale ukázal som Vám karty, s ktorými hráme. Možno ste nich poznali už dávno predtým, ale nevedeli ako s nimi hrať. Možno som Vás inšpiroval a ponúkol Vám iný uhol pohľadu, ktorý môže naštartovať zmenu myslenia.