Život ako boj o prežitie

od | sep 23, 2018 | Myslenie | 0 komentárov

Život  je v dnešnej dobe ako boj o prežitie. Bojujeme o to, aby sme mohli prežívať. Nie žiť, ale prežívať.

Nemáme svoje osobnosti, ciele a sny, prežívame predpísane scenáre a trpíme verejnými syndrómami. Nesnažíme sa ísť svojou vlastnou cestou a písať svoj vlastný príbeh. Samozrejme, keď neustále počúvame a čítame o tom istom príbehu, ísť iným si nevieme ani predstaviť.

Všetci sme ako jeden. Sme produktom systému.

Šťastie je pre nás utópiou. Netešíme sa zo života a z toho kam smerujeme. Len preplávavame životom. Vnútro, ktoré nám bliká na poplach, že nejdeme pre nás správnym smerom sa snažíme utešiť a upokojiť zmyslovými pôžitkami, ktorých účinok je prchavý a plytký.

Nad prácou nerozmýšľame ako nad spôsobom sebarealizácie, ale v prvom rade ako nad zdrojom príjmu. Na tom v dnešnej dobe nie je nič zlé, veď dukáty potrebujeme pre život. Ale pokiaľ pre nás práca nie je sebarealizáciou, musíme si sebarealizáciu dopriať inokedy.

Pred prácou? Po práci? To je to, čo nie veľmi radi podstupujeme. Po práci sme unavení z práce a posledné, čo sa nám chce je opäť na niečom pracovať… Len práca pre seba a na sebe je niečo úplne iné ako práca pre niekoho iného.

My sa vnímame iba ako telesné schránky. Treba si uvedomiť, že my nie sme telo. My sme duša, ktorá ma telo.

Život nežijeme. Nevieme ani ako vedomý život vyzerá. Neskúšame nič nové. Nemáme čas na seba, resp. nevytvárame si ten čas. Nesústreďujeme sa na správne a skutočne dôležité veci.

Sťažujeme sa a tým si to v živote len sťažujeme. Vo všetkom vidíme len prekážky, zo všetkého máme obavy a o všetkom pochybujeme. Myslíme si, že sme optimisti, ale optimista je vedomý človek, ktorý pri každej príležitosti kedy môže zúfať, dúfa a vidí lepšiu stránky veci.


“Pesimista vidí v každej príležitosti ťažkosť, optimista vidí v každej ťažkosti príležitosť.” – Winston Churchill.


Život nezastavíme a častokrát sa mu treba prispôsobiť za chodu. Je dôležité si, čo najrýchlejšie zvyknúť na veci, ktoré v živote nemôžeme ovplyvniť. Pri veciach, ktoré zmeniť môžeme, je dôležité prísť ako na to. Ten, kto sa vie prispôsobiť, je víťaz.

Vplyvom výchovy a toho, že sme v detstve toho od rodičov veľa nedostali, sme nútení si myslieť, že si toho veľa nezaslúžime ani v živote. Že nie sme hodní a že musíme trpieť. Tento myšlienkový pliev je treba v sebe čo najrýchlejšie odstrániť. Pretože si zaslúžime žiť šťastný život a robiť v živote správne kroky.

Zaslúžime si to všetci.